Тема: Змалювання жіночої долі у
творчості Т.Шевченка («Катерина», «Наймичка») – одна з провідних тем Кобзаревої
творчості. Захоплення поета красою жінки, мрія бачити її щасливою. Еволюція
жіночого образу. Тема матері і сина
Мета уроку:
навчальна: формувати
шанобливе ставлення до жінки в усіх іпостасях(жінка-мати, жінка-кохана та
інші); усвідомлювати, що жінка – уособлення краси на землі, що Свята Мати –
джерело добра, яке змінює світ;
розвивальна: розвивати вміння виважено висловлювати свої думки, спостереження, творчу
уяву; виховна:
виховувати в учнів добрі почуття, жалість, любов, готовність допомогти
кожному нужденному, вчити їх бачити в людях милосердя, добротворення.
Обладнання. Портрет Тараса Шевченка, виставка
книг поета, картина «Катерина» Т.Шевченка
Тип уроку: комбінований
Епіграфи до уроку:
Нічого кращого
немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Т. Шевченко
Мати – це ім’я
Бога на вустах
і
в серцях маленьких дітей.
У.Теккерей
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів
«Скарбничка цінностей». Запишіть на картках слово, яке означає те, що для вас є
найважливішим, найдорожчим у житті, й покладіть до скарбнички.
(Учні
складають до скриньки свої записи, учитель аналізує їх і робить висновок, що
найбільше учнів написали слово «мама».)
Учитель. Так, найдорожчою для кожного з нас є
мати. Святим було це слово і для Тараса Шевченка. За частотою вживання в його
поезіях воно стоїть на другому місці: слово
Бог зафіксоване 637 разів, мати
- 374, Україна - 282 рази. Максим
Рильський писав про це: «...Такого полум'яного культу материнства, такого
апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з
поетів світу». Переконатися у слушності цього твердження ми зможемо на
сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
«Хвилинка мудрості». Опрацювання епіграфа до уроку
Проблемне питання. Чи можна слова У.Теккерея застосувати
для характеристики головної героїні поеми «Наймичка»? Відповідь підготувати
на кінець уроку.
ІV. Опрацювання
навчального матеріалу
Учитель.Для Шевченка
нещаслива доля
жінки-кріпачки була особистою трагедією, бо його мати померла молодою, її «у
могилу нужда та праця положила», рідні сестри поневірялися в наймах.
Евристична бесіда
-
Його називають співцем жіночої долі, хоча
правильніше було б сказати «жіночої недолі», «жіночого безталання». Чому? (Доба, в яку жив поет, не сприяла зображенню щасливого материнства,
доброї долі жінки-кріпачки. Важкі соціальні умови, виснажлива прайсі,
безправ'я, приниження, - хіба можливе щастя за таких обставин? Жінка у творах
Т.Шевченка безталанна, нещасна, доля її трагічна.)
- Цитатами з яких відомих вам творів ви
можете це підтвердити? (Учні згадують про «матір добрую», яку «ще
молодую у могилу нужда та праця положили», «голубок молодих» - сестер
Катерину та Ярину, подругу дитячих літ Оксану Коваленко, яка «помандрувала в
поход за москалями» і «з байстрям вернулась, острижена».)
Учитель. Поет боляче сприймав будь-яку наругу
над жінкою. Жінка-покритка, на жаль, була типовим явищем у тогочасній Україні.
За статистичними даними, у 1837 році лише в Київській губернії було 37
самогубств зганьблених дівчат. Мабуть, у це число входить і Катерина з
однойменної поеми Шевченка. Жертвою зрадливого кохання стала й Ганна з поеми
«Наймичка», проте доля її склалася по-іншому. Зміст твору ви опрацювали вдома.
Тож простежмо розвиток подій у поемах
Опрацювання твору
Т.Г.Шевченка «Катерина»
1). Історія написання поеми.
Поема присвячена
В.А.Жуковському в пам'ять дня викупу поета із кріпацтва 1838 року, написана в
Петербурзі.
Він постійно
приділяв увагу зруйнованій долі жінки-матері, від якої через незаконно
народжену дитину відвернулися батьки, усе село.
- Яким було ставлення тогочасного суспільства до
покриток?
2). Виразне читання з коментарем
твору «Катерина».
3). Характеристика образу Катерини
Евристична бесіда
- Змалювати зовнішність Катерини. Яка її вдача,
провідна риса?
-
Як повелися
Катеринині батьки, дізнавшись про доньчину ганьбу?
-
Опишіть Катерину при зустрічі з чумаками. Чому,
на вашу думку, так тяжко було їй брати
милостиню?
-
Яка сила, на
вашу думку, штовхнула босу, неодягнену Катерину на шлях, на сніг, на мороз?
Знайдіть ці рядки у творі
-
Розкажіть про
психічний стан Катерини після ганебної втечі офіцера.
-
Ваші роздуми
над фактом самогубства Катерини.
Проблемне
питання
-
Як ви ставитеся до вчинку
головної героїні твору? Засуджуєте чи оправдовуєте?
4. Ідейно-художній аналіз твору
Робота в парах.
Визначити
тему, ідею та основну думку та жанр твору.
Тема поеми: зображення
трагедії дівчини-покритки, коли пани могли безкарно знущатися з беззахисних
простих робітників.
Ідея твору: висловлення
співчуття до дівчини-покритки і в той же час – засудження жорстокості,
підступності, бездушності панів(офіцера).
Основна думка твору: автор через
нещасну долю Катерини розкриває соціальне становище трагічного в тогочасному
суспільстві та висловлює протест проти побуту, забобонів та пересудів
ненависних людей.
Жанр: реалістична ліро-епічна
соціально-побутова поема
Проблематика твору:
-
батьки
і діти;
-
любов
і страждання;
-
честь
і безвідповідальність;
-
порушення
тогочасних моральних законів.
Опрацювання твору
Т.Г.Шевченка «Наймичка»
1.
Виразне читання уривків
твору
2.
Характеристика головної
героїні
Свій гріх
Ганна
спокутувала все життя. Їй довелося багато пережити, перетерпіти. Мабуть,
велика материнська любов допомогла їй у цьому. На відміну від Катерини з однойменної
поеми Ганна вистояла, не зламалася, зробивши своє життя самопосвятою синові.
•
Схарактеризуйте образ героїні, вписуючи почергово риси вдачі
у кружечки і даючи свій коментар.
-
Зробіть
висновок про можливі шляхи розгортання життєвої долі Ганни. Чи був у неї інший
вибір?
V. Узагальнення
навчального матеріалу
Узагальнювальне дослідження «У всякого своя доля». Головні героїні поем «Катерина» та
«Наймичка» поставлені в рівні умови, проте кожна обирає свій шлях. Простежте
мотиви та внутрішні спонуки, що зумовили життєвий вибір Катерини і Ганни.
Відштовхуючись від Шевченкового «У всякого своя доля», на основі порівняння
зробіть узагальнення, оцініть доленосні рішення кожної з героїнь. Скористайтеся поданою схемою.
Гріх
через довірливість
Катерина
народила сина, батьки вигнали з дому, просить милостиню, розчарувалася
в коханому, покинула сина, з відчаю вчинила самогубство.
|
Ганна
підкидає сина, наймається на роботу,
знаходиться завжди біля дитини,
страждає, приховуючи материнство,
розкриває таємницю перед самою
смертю.
Висновок. У «Катерині» Т.Шевченко змалював трагедію жінки-покритки, а
в «Наймичці» - трагедію жінки-матері. Саме це й підкреслює І.Франко у статті
«"Наймичка" Т.Шевченка»: «Катерина – натура проста, палка, вразлива, сангвінічна;
ошукана москалем, відіпхнута, у своїм тяжкім горю вона думає тільки про себе, покидає дитину на шляху, а сама шукає
на своє горе ліку – одинокого,
який їй лишився, - в і воді під льодом. Наймичка – натура безмірно глибша, чуття у неї не тільки живе, але
сильне та високе, любов до дитини така могуча, що перемагає все інше, заслонює
перед нею весь світ, заставляє забути про себе саму, віддати все своє життя не
для хвилевої покути, але для довгої жертви на користь своєї дитини».
Учитель. Ми живемо в інші часи, але проблема
покинутих дітей і досі залишається актуальною. Чому?
V. Підсумок уроку
- Чи актуальною є тема життя жінки-покритки в наш час?
- У якому суспільстві виростають щасливі
діти: часів Шевченкових героїнь чи в сучасному?
Рефлексія
-
Чого
мене навчив сьогоднішній урок?
«Незакінчене речення».
-
Я сьогодні замислився…
VІ. Домашнє завдання
1.
Визначити тему, ідею та основну думку
поеми «Наймичка»
2.
Прочитати поему «Марія», зробити аналіз
головної героїні.
Комментариев нет:
Отправить комментарий