вторник, 1 марта 2016 г.

ТЕМА: Ступені порівняння прислівників.



ТЕМА: Ступені порівняння прислівників.
МЕТА:
-         навчальна: ознайомити учнів зі ступенями порівняння прислівників; формувати вміння утворювати і правильно вживати у мовленні прислівники вищого і найвищого ступенів порівняння, відрізняти їх від ступенів порівняння прикметників;
-         розвивальна: розвивати в учнів творчі вміння утворювати вищий і найвищий ступені порівняння прислівників;
-         виховна: виховувати у семикласників почуття прекрасного, прищеплювати любов до народних традицій і звичаїв.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу на основі зіставлення.
Методи і прийоми: бесіда, усний виклад учителем матеріалу, робота в групах, «Мікрофон», «Незакінчене речення», робота з підручником, «Акваріум», робота з таблицею.
Обладнання: підручник, таблиця «Ступені порівняння прислівників», картки для індивідуальної роботи.
Використана література:
1.     Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. Рідна мова: Підручник для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./ О.П.Глазова – К.: Зодіак – ЕКО, 2007. – 288с.
2.     Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з української мови 5-12 класи / За ред.. Л.В.Скуратівського. – К.: Ірпінь.
3.     Новий довідник: Українська мова та література. – К.: ТОВ «КАЗКА», 2007. – 864с.
4.     Омельчук С.А. Українська мова. 7 клас. ІІ семестр / С.А.Омельчук, А.І.Ляшкевич. – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 120с.
ПЛАН УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань школярів
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності семикласників
ІV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу учнями
V. Закріплення вивченого матеріалу
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
Слово вчителя.
Віки у даль майнули,
Ріка часу не знає вороття…
Ми до зірок сягнули –
І ми збагнули, в чому суть буття.
Вона у тім корінні,
Що нас верта додому звідусіль.
Під небо України,
Де чумаки розпорошили сіль.
                    Анатолій Матвійчук
       Погляньте в ночі на зоряне небо. Мружать очі міріади золотих іскорок. Місяць-пастух гуртує по безкрайніх небесних просторах. Особливо вражає Чумацький Шлях, білою сіллю притрушений. Придивишся пильніше – і побачиш там невтомних трудівників, які везуть на своїх спритних мажарах все, чим багатий наш український народ. Традиції і звичаї, як люди народжуються, живуть, відходять. А Галактика – це та дорога, що веде нас до незнищенних джерел культури народу. До нашої сьогоднішньої теми, яка звучить так: «Ступені порівняння прислівників».
       Колись Марк Твен сказав: «Хто не знає куди прямує, дуже здивується, якщо потрапить не туди». І я пропоную вам розпочати свій шлях з визначення свого емоційного настрою. У цьому вам допоможуть кольорові кружечки, які ви бачите в себе на парті. Дані кольори означають наступне: червоний – активне прагнення до діяльності; зелений – спокійне ставлення до діяльності на уроці; жовтий – позитивне ставлення до уроку; синій – сумний настрій і пасивне прагнення до діяльності; чорний – жодного прагнення до роботи. (Ці кружечки учні клеять у своїх зошитах)
ІІ. Актуалізація опорних знань школярів.
1.     Запитання до учнів.
-         Пригадайте, що вам відомо про ступені порівняння якісних прикметників. За допомогою чого вони творяться?
2.     Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
-         Прочитайте. Вкажіть прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння.
Міцна людина міцніша за кремінь, а слабка слабша за мушку. Праця – не просто певний, а найпевніший скарб. Квітки колючі – найбільш живучі. Найбільше вір своїм очам, а не чужим речам. (Нар. творч.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності семикласників.
-         Я пропоную вам, за допомогою теми, спробувати визначити, якими науковими дорогами ми з вами попрямуємо, про що будемо дізнавтися і що повинні вивчити.
(Учні дають відповідь на поставлене запитання).
-         А зараз я вам розповім вам «Казку про двох братів».
       Одного разу посперечалося два брати – вищий та найвищий ступені порівняння.
       Перший каже: « - З мене більше користі, для нашого тата прислівника, як з тебе! І до того ж – я старший. Навіщо заморочувати дітям голову ще тобою, коли є я!»
       Такі слова образили меншого брата і він відповів: « - Ну то й що з того, якщо ти старший, я так само, для тата, корисний як і ти!»
Брати ще довго сперечалися, але так і не вирішили хто ж важливіший.
Тому, наша з вами завдання переконати братів, що вони між собою рівні і однаково потрібні для мови.
-         Подумайте і скажіть, чи зустрічали ви цих братів раніше? Якщо так, то коли?
ІV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу учнями.
1.     Пояснення вчителя з використанням таблиці.
(Таблиця на дошці).
     Якісно-означальні прислівники, похідні від якісних прикметників, мають ступені порівняння і утворюють форми у той же спосіб і за допомогою тих самих засобів, що й прикметники.
СТУПІНЬ ПОРІВНЯННЯ
ФОРМИ СТУПЕНІВ ПОРІВНЯННЯ
ЯК ТВОРЯТЬСЯ
ПРИКЛАДИ


ВИЩИЙ
ПРОСТА
За допомогою суфіксів
-ш-, -іш-
Швидко – швидше
тепло - тепліше

СКЛАДЕНА
Додаванням до прислівників вищого ступеня слів
 більш, менш

Більш (менш)
докладно



НАЙВИЩИЙ


ПРОСТА
За допомогою префікса най- (для  підсилення можуть уживатися префікси як-, що-)
Найшвидше
(якнайшвидше
щонайшвидше);
найтепліше
(якнайтепліше)

СКЛАДЕНА
Додаванням до прислівників слів найбільш, найменш
Найбільш
(найменш)
докладно
        Запам’ятайте: від прислівників з префіксом за- (забагато, занадто). Або з суфіксами –еньк-, -есеньк- (тихенько, тихесенько) ступені порівняння не утворюються. (Учні записують до зошитів)
       Необхідно розрізняти прислівники вищого і найвищого ступенів порівняння й однозвучні форми вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників середнього роду в називному відмінки однини. Порівняймо:

ПРИСЛІВНИК
ПРИКМЕТНИК
Учень 7-В класу написав оповідання найкраще (написав як? - найкраще)
Прислівник прилягає до дієслова
Найкраще оповідання написав учень 7-В класу (оповідання яке? - найкраще)
Прикметник узгоджується з іменником
-          Всім все зрозуміло?
V.  Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником.
- Опрацюйте  матеріал у підручнику самостійно і доповніть мене.
2. Виконання усної вправи 357.
3. Вправа за зразком.
          Від поданих прислівників утворити усі можливі форми вищого і найвищого ступенів порівняння.
         Зразок: високо – вище, більш (менш) високо, найвище, найбільш (найменш) високо, щонайвище.
Темно, хитро, важливо, багато, дорого, дружно, гарно, урочисто.
        Складіть 1-2 речення, використовуючи подані прислівники у формі вищого і найвищого ступенів порівняння.
Слово вчителя.
       А зараз заплющіть очі, розслабтеся і уявіть, що ви знаходитеся у зимовому лісі, де все вкрито білосніжною ковдрою і спить міцним сном.
Читання тексту вчителем.
        Як гарно на прогулянці в зимовому лісі! Все навкруги біле, вкрите пухнастим м'яким снігом. На гілках дерев лежать купи снігу, схожі на шапки. Найбільше блищить сніг на сонці, переливається і грає всіма барвами веселки, навіть дивитися боляче на цю розкіш.
      Мороз. Сніг вискрипує і хрумає під ногами. Якщо взяти в руки трохи снігу і уважніше роздивитися, то кожна сніжинка — як витвір мистецтва, ніби якийсь казковий майстер-ювелір зробив ці крихітні ажурні зірочки.
      Заходиш у глиб, а там все тихіше і тихіше, здається, що всі сплять під білосніжною ковдрою. У морозному повітрі звуки розносяться швидко і лунають на далеку відстань. Ось ворона каркнула, ось сорока застрекотіла, ось ще якась зимова пташка подала голос. А це синичка цвірінькає. Насиплю їм хліба і борошна, їм важко знаходити їжу взимку.
        Придивлюся уважніше і бачу, що не всі заснули – чиїсь сліди на снігу.  Хто тут бігав? Може, заєць в білому зимовому кожушку рятувався від рудої красуні-лисиці або від сірого зголоднілого вовка.
       Сонце взимку сідає рано. Ось вже рожевіє сніг на капелюшках ялинок, а білі берізки самі стають золотаво-рожевими. Спочатку блакитні, а потім сині і фіолетові тіні лягають на сніг між дерев. Небо червоніє на заході, а зі сходу іде темрява, навіть тоненький серпок місяця вже можна побачити. Вечоріє, холодно. Повертаємось додому, по своїх слідах ідемо назад по хрусткому снігу. Вийшли з лісу, озирнулись — а він вже чорний на синьому сніговому килимі.
-          Визначте тему, основну думку та стиль мовлення тексту.
-          Витлумачення незрозумілих слів.
-          Робота в групах.
Завдання для слабшої ланки учнів.
-          Знайдіть речення з прислівниками, визначте ступені порівняння цих прислівників.
Завдання для середньої ланки учнів.
-          Знайдіть якісні прислівники і утворіть від них ступені порівняння.
Завдання для найсильнішої ланки учнів.
-          На основі даного тексту, складіть свій твір-мініатюру «Прогулянка в зимовому лісі», використовуючи прислівники.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Слово вчителя.
        Ось і настав час перевірити як ви засвоїли матеріал сьогоднішнього уроку. У цьому нам допоможе незвичайний акваріум, акваріум-редактор, в якому знаходиться чарівна рибка із неправильно побудованими реченнями.
(Від кожного ряду обирається рибалка, який за допомогою вудки ловить рибку в акваріумі.)
        Завдання: потрібно відредагувати речення, утворивши правильно форму ступенів порівняння прислівників.
1.     Порожня бочка вельми голосно дзвенить. 2. Проси чим побільше, а
бери, що беруть. 3. Сьогодні я виконала завдання саме краще. 4. Мені саме близько іти до школи. 5. Саме більше я люблю гуляти біля моря.
Коментування оцінок
Слово вчителя.
Куди ведеш, Чумацький Шлях?
Твій слід згубився у вінок.
Кінця і краю не знайти
Дорозі в зоряні світи.
Куди ведеш, Чумацький Шлях?
Тривога б’ється у серцях.
У наших думах і піснях
Лишився ти, Чумацький Шлях.
VII. Домашнє завдання.
1.     Виконати вправу 364.
2.     Опрацювати таблицю, дібравши власні приклади.





Комментариев нет:

Отправить комментарий