вторник, 1 марта 2016 г.

Тема: Складні речення із різними видами зв’язку (сурядним і підрядним зв’язком)



Тема: Складні речення із різними видами зв’язку (сурядним і підрядним зв’язком)
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із поняттям про складні синтаксичні конструкції, у яких частини пов’язані сурядним і підрядним зв’язком, удосконалювати вміння й навички розрізняти такі речення в тексті; формувати логічне мислення;
розвивальна: розвивати вміння   визначати основні ознаки й структуру складних синтаксичних конструкцій, знаходити їх у тексті, пояснювати розділові знаки,  будувати висловлювання;
виховна: прищеплювати шанобливе ставлення до літератури, живопису.
Очікувані результати: учні знаходять у тексті складне речення із сурядним і підрядним зв’язком; визначають основні ознаки й структуру; правильно розставляють розділові знаки й обґрунтовують їх.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Тип уроку: комбінований.
§  
§ ХІД УРОКУ
§ І. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Проблемне питання.
Охарактеризуйте подане речення. Чим воно подібне до раніше вивчених  синтаксичних конструкцій? Що ви помітили відмінного?
Я думаю про день майбутній, і любо бачити мені, що океан людський могутньо стає грудьми настріч війні.
Яких знань вам бракує?
§ ІІ.  Оголошення теми й мети уроку
§ ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда.
     — Чи було б вам цікаво читати твори, у яких використано лише речення з одним видом зв’язку?
— Який зв’язок називається сурядним, а який — підрядним? Наведіть приклади.
Перевірка домашнього завдання
§ ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1.   Слово вчителя.
(Учитель розповідає про речення з обома видами зв’язку.)
Крім складносурядних і складнопідрядних речень у літературі широко вживаються речення з обома видами зв’язку — сурядним і підрядним. До складу їх входять дві, три та більше частин, при кожній з яких бувають різні підрядні — з паралельною, однорідною чи послідовною підрядністю.
У складних реченнях із сурядним і підрядним зв’язком можуть стояти поруч сполучники сурядності та підрядності.
2.   Робота з підручником.
1)   Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 156.
2)   Виконання вправ і завдань, впр. 256, с. 157 (усно)
3.   Пояснювальний диктант.
За лісом широкі поля лагідно й поволі спускалися вниз, і віз усе котився вузькою невиїждженою дорогою, що бігла кривулькою-озиминою до села. (М. Коцюбинський) Я знов пригадую весну свою хлоп’ячу, що квітла у вітрах в донецькій далині, і вчителя свого лице я бачу, і п’є душа моя слова його ясні. (В. Сосюра) Маємо жити, звичайно, не хлібом єдиним, та довелось мені бачить в чаду і золі, як за одну зачерствілу на камінь хлібину згодні віддати все золото на землі. (Б. Олійник) Сонце ще не пробивалося сюди, а під сірою скелею, що нависла над водою, разом з кажанами ховалися сутінки. (Б. Харчук) Вечірній вітер зеленим віттям колисав, а дівчатам здавалося, що це Ладо головою хитає... (Б. Лепкий) Знову ледве мріють лебеді у полі, а навколо білий холод і зима, і, як мати, стала за селом тополя, що чекає сина, а його нема. (Є. Гуцало) Це той час, коли спека спадає, і степ лежить тихий, повитий млою. (О. Гончар) Синява неба була така густа, що стіна соснового бору вдалині здавалася геть темно-волошковою, і хати ледь біліли крізь той голубий морок. (М. Малиновська) Вертаюся у степ, де пахне материнка і марево, немов ріка, біжить здаля. (С. Жуковський) Вишні були й там, де він працював до цього, на півдні області, в Срібнянському районі, але не такі й не стільки. (Ю. Мушкетик) На мить гомін стих, і стало чути, як десь лунає тиха мелодія. (Ю. Мушкетик)
§ V. Закріплення знань, умінь і навичок
1.   Творче моделювання.
Складіть речення за схемами.
[ ], і [ ], (що).
[ ], а [ ], (якого).
[, (що), ], і [ ].
2.   Робота з текстом.
Прочитайте текст, випишіть із нього речення із сурядним та підрядним зв’язком. Виконайте його синтаксичний розбір.
Мати
Славна стояла година — кожна рослинка вмилась, як на свято. Жайворонки над полем, яке добігало до самого обійстя, знову як затялись! Де вони перечікували грозу, де ховались від погроз грому і страшносудних спалахів блискавок? Пісні тепер здавались і завзятішими, і пристраснішими: в кожному їхньому колінці начебто палко билась грудочка гарячого сонця, і воно, щоб не захолонути, мало невсипно пульсувати, мало лунати й дзюркотіти струмочком життєлюбної мелодії.
День був зітканий із жайворонкових пісень, і на чолі твоєї матері начебто лежав їхній срібний відбиток, додаючи світла до виразу очей.
Вона поралась біля хати, в садку, на городі, і ти вже вкотре зловив себе на бажанні знову побачити німб довкола материної голови. Саме такий, який появився, спалахнув тоді, коли ти сидів уранці за хатою, а вона прийшла сказати про черешні.
(Є. Гуцало)
VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1)   Опрацювати теоретичний матеріал, с. 156
2)   Виконати впр. 257, с. 157-158 (І зав. – усно, ІІ зав. – письмово)
§     VІI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Сьогодні на уроці я дізнався (дізналась)...



















Комментариев нет:

Отправить комментарий