вторник, 1 марта 2016 г.

Краєзнавчі сюжети у навчанні художньої культури рідного краю: теорія і практика. Характеристика основних складових художньої культури рідного краю



Краєзнавчі сюжети у навчанні художньої культури рідного краю: теорія і практика. Характеристика основних складових художньої культури рідного краю
Як відомо, людство в своєму розвитку пройшло багато епох, складних, неповторних і різноманітних. Така ж різнобарвна і культура. Кожна країна, кожен народ у світі з великою повагою ставляться до своєї культури. І це не дивно, адже вона збережена в найвизначніших пам’ятках, якими пишається народ і які складають основу його ментальності, історії, традицій. Любов до рідної країни починається з любові до рідного міста, села. Ця любов неможлива без знання історії рідного краю. Людина, яка не знає своєї історії,  не має майбутнього. Історичні знання тісно пов’язанні  з вивченням архітектурних пам’яток давнини, творів мистецтва.
На думку філософа –  І. Фіхте – людина у своєму розвитку повинна оволодіти національною культурою і на цій основі загальнолюдською, що передбачає об’єктивну закономірність  вивчення літератури та в цілому культури своєї нації – ментальності, звичаїв, традицій, побуту тощо – і безперечно, впливає на формування світобачення, світосприйняття, творчий доробок кожного письменника [3].
Усім відомо, що до надбань художньої культури ми відносимо і образотворче мистецтво, і архітектуру, і музику, і літературу, і вироби ужиткового мистецтва. Якщо характеризувати складові художньої культури рідного краю, хотілося б зупинитися на основних. На території нашого краю найбільш поширювались вироби ужиткового мистецтва (ткацтво, художнє вишивання, різьблення по дереву). Вироби ужиткового мистецтва, формували художній смак населення, в поколіннях передавали майстерність ремесел, підносили й розвивали найтиповіші особливості мистецтва поліського краю.
 Варто особливу увагу звернути на архітектуру нашого краю. Для Рівненщини характерна унікальна замкова культура, що мала оборонне значення. Найяскравішими підтвердженнями тому є Дубенський та Острозький замки, Межиріцький монастир-фортеця, малодосліджені замки в Корці та Новомалині.
Завітавши на Березнівщину ви зможете побачити староруські городища, наймогутнішу оборонну твердиню Волині Губківський замок. Пам’ятки замкової культури Рівненщини демонструють особливості розвитку фортифікаційного будівництва доби середньовіччя та Ренесансу загалом в Україні, вони є програмними пам’ятками в історії українського мистецтва та архітектури.
Особливої уваги заслуговує народна архітектура. На території області, на відміну від більшості регіонів України, до сьогоднішнього часу збереглись архаїчні типи житлового будівництва, а також пам’ятки волинської школи дерев’яного культового зодчества.

Використана література:
1.                Запаско Я. П. Мистецтво книги на Україні в XVI-XVIII ст. —Львів, 1971.
2.                Історія української архітектури / За ред. В. Тимофієнка. – К.: Техніка, 2003. – 469 с.
3.                Мірошниченко Л. Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах : підруч. для студ. вищих закладів освіти / Леся Федорівна Мірошниченко. – К. : Ленвіт, 2000. –  240 с.
4.                Ричков П.А. Дорогами южной Ровенщины: (От Корца до Пляшевой) – М.: Искусство, 1989. 176 с.








Комментариев нет:

Отправить комментарий