вторник, 1 марта 2016 г.

Тема.: О.Кобилянська. Соціально-психологічна повість «Земля». Психологічне трактування вічних проблем людини і землі, злочину і кари на українському матеріалі. Розкриття споконвічного прагнення селянина бути господарем на землі.



Тема.: О.Кобилянська. Соціально-психологічна повість «Земля». Психологічне трактування вічних проблем людини і землі, злочину і кари на українському матеріалі. Розкриття споконвічного прагнення селянина бути господарем на землі.
Мета:
навчальна: розкрити складний і суперечливий образ українського села з одвічними проблемами, морально-етичними принципами, визначити тему, проблематику та конфліктом твору; розкрити глибокий психологізм як новаторство О.Кобилянської;
розвивальна: розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення головного, вміння будувати своє власне висловлювання;
виховна: виховувати повагу до митців, високі моральні якості учнів, любов до художньої літератури, прагнення до самовдосконалення; формувати світлі ідеали.
Тип уроку:  комбінований (лекція-нарис про життя письменника та первинне сприйняття художнього твору).
Обладнання: портрет письменниці, фотовиставка її знайомих і друзів; кадри з фільму «Земля», текст повісті «Земля», висловлювання видатних людей про повість; прислів’я про землю; презентація до уроку; запис класичної музики.
Методи і прийоми: основні методи: лекція, бесіда, учнівські доповіді, коментоване (творче читання) читання; інтерактивні методи: «Мікрофон», «Оберіть позицію»(проблемне питання), «Асоціативний кущ».

Усі мої думки тобі, народе
                                 вільний,
 і пісня серця, музика душі
                                   тобі!
                  Ольга Кобилянська

                                                          …. Бо ти на землі – людина.
                                       В.Симоненко
План уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів (1-2 хв.)
ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів (5-10 хв.)
ІV. Опрацювання навчального матеріалу (20-25 хв.)
V. Закріплення знань, умінь і навичок ( 5-7 хв.)
VІ. Підсумок уроку (5 хв.)
VІ. Домашнє завдання (1-2 хв.)
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Кожна талановита книга залишає в душі й серці читача глибокий слід. Вона – як мудрий співбесідник, якого, буває зустрічаємо в житті і ніби відразу стає він тобі близьким. Коли приходить час розлучатися, душу огортає жаль. Та книга залишає в душі уважного читача зерна життєвої науки: так добре робить, а так – не можна, гріх.
Можна з упевненістю сказати, що до таких літературних творів належить повість О.Кобилянської «Земля».
      
ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
1). Розповісти про життєвий та творчий шлях О.Кобилянської.
2) Рефлексія «Моє розуміння слова «земля»».
2. Слово вчителя
У народі кажуть: земля дає все і забирає все; земля – наша мати-годувальниця; не випускай землі із рук, бо діти проклянуть; на чужій землі не заробиш хліба; доки земелька, доти розум в Омелька.
Так селянин-хлібороб відобразив своє ставлення до землі, показав, яке значення вона має в його житті.
-         Прокоментуйте ці народні афоризми.
Предковічне прагнення людини мати землю відображене не тільки у фольклорі. Проблеми землі широко порушувалися і в літературі.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1. Слово вчителя
«Факти, що спонукали мене написати «Землю», правдиві. Особи майже всі що до одної також із життя взяті. Я просто фізично терпіла під з’явиськом тих фактів, і коли писала – ох, як крилами ридала! Саме в той час мій батько лежав хворий, і я сама не почувала себе особисто щасливою. Написання цієї повісті дало мені рівновагу, вдоволення і гнало до дальшого творення», -- так писала О.Кобилянська в своїй автобіографії.
2. Повідомлення учнів щодо теми ролі землі в житті людини в українській та світовій літературі.
Орієнтовна відповідь. (І.С.Нечуй-Левицький «Кайдашева сім'я»; М.Коцюбинський «Fata morgana»; Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»; І.Карпенко-Карий «Хазяїн», «Сто тисяч»; Е.Золя «Земля»; А.Чехов «Мужики; О.Бальзак «Селяни»).

3. Слово вчителя з елементами бесіди
У 1901 році О.Кобилянська завершує роботу над широким полотном, яке назвала просто й водночас змістовно – «Земля». Цей твір одержав високу оцінку видатних майстрів слова, визначився як вершина творчості письменниці.
-         Яке враження справила повість на вас? (Зачитування найцікавіших уривків).
-         У чому таємниця популярності повісті «Земля»?
(Учні висловлюють свої міркування, за потреби, звертаються до твору)
Інтерес до твору не зникає, мабуть, тому, що в ньому порушено вічні проблеми добра і зла, любові й страждання, переплелися в мотиви суспільні й особисті.
Авторка торкнулася найсокровеннішого для українця – землі. Вона відобразила життя найчисленнішої верстви населення – селянства. А українці, як відомо, хліборобська нація. Кожен із нас несе в собі щось від села, від землі.

4. Скласти асоціативний ряд, або інформаційне гроно «Земля і людина».
Очікувані результати.
Земля – жива, тримає в своїх міцних обіймах, окрилює, сповнює надіями; мучить, розчаровує; доводить до братовбивства; Земля – творець і життєдайна сила; земля – страшна сила, мірило духовних цінностей; сліпа сила, що спричиняє трагедію; засіб наживи, збагачення; годувальниця; воля; виснажлива праця; визначальний фактор соціального статусу на селі; сенс життя селянина-українця.

  5. Життєва основа повісті, історія написання.(Можуть виступати заздалегідь підготовлені учні)
В основу твору лягла трагічна подія, яка сталася восени 1894 року в селі Димки на Буковині, в сімї селянина, у якій брат убив брата. Ольга Кобилянська мала родичів у селі і особисто знала старого Костянтина Жижіяна та його синів Михайла і Саву. Була знайома письменниця й з коханкою молодшого брата Маріукою Магас (у творі Рахіра), а образ Анни був взятий з наймички, яка довгий час працювала у Кобилянських.
Трагедія у конкретній родині привернула увагу письменниці до з’ясування її причин, до глибокого дослідження внутрішнього світу і дітей, і батьків. Так постала широка картина суспільних і родинних стосунків у буковинському селі, і на українському матеріалі реалізувалася одвічна глобальна тема прагнення селянина бути господарем на землі.

6. Бесіда
    - Яке враження справила на вас повість?
- Яким постає українське село кінця ХІХ – поч. ХХ ст.?Що його хвилює?
- Чи можна засуджувати чи звинувачувати у такому фантастичному ставленні до землі? Чи викликає у вас подив таке ставлення?
   - Яким було ставлення батьків до синів?Чи однаково вони любили своїх синів?
V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Літературне дослідження
«Проблема злочину і кари в повісті О.Кобилянської «Земля».  Чи актуальна ця тема сьогодні?
2. «Оберіть позицію». Доведіть або спростуйте твердження.
Земля – творець й руйнач, щастя й недоля.
(Учні досліджують текст, висловлюють свої думки, аргументують. Учитель при потребі допомагає, може поставити запитання).

VІ. Підсумок уроку
1.     «Мікрофон»
-         Повість «Земля» мене вразила тим…
-         Найбільше мені до вподоби…
-         Актуальність теми землі на сьогоднішній день полягає…
2.     Слово вчителя
Ми приходимо у світ, як чистий аркуш паперу. Книгу свого життя пишемо самі. Наше серце вчиться любити й бути відповідальним за вчинки. Кожна людина не ідеальна. Хоч би якою доброю і глибоко духовною вона була, все одно інколи чинити не так як велить обов’язок людини. Та гріх може бути прощений за умови щирого каяття й спокути. А зло завжди повертається до того. Хто його зробив і не покаявся. Життя Сави без каяття і спокути страшне. Суд і справедливий вирок убивці були б кращим вибором, ніж нестерпні муки совісті, людський осуд.

VІ. Домашнє завдання
1. Виписати 2-3 цитати до характеристики образів повісті.
2. Підготувати переказ біблійної легенди про Каїна та Авеля.
3. Дати відповідь на запитання: Що було причиною вбивства брата братом: земля? неврівноважений характер Сави? поведінка Михайла? неправильне виховання братів? підбурювання Сави Рахірою? батьки братів?

Комментариев нет:

Отправить комментарий