вторник, 1 марта 2016 г.

Тема. Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди прислівників



Тема. Прислівник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди прислівників
Мета:
-         навчальна: поглибити знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; навчити учнів розпізнавати прислівники у реченні; характеризувати їх; ставити до них питання;   
-         розвивальна: розвивати усне зв'язне мов­лення учнів, увагу, уяву, творчі здібності;
-         виховна: виховувати людяність, доброту, почуття прекрасного, любов до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Учні повинні знати: визначення прислівника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні.
Учні повинні вміти: розпізнавати, знаходити прислівники у реченні, ставити до них питання, визначати їхні морфологічні ознаки й синтаксичну роль.
Використана література:
План уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання

Хід уроку:
          
І. Організаційний момент
        Вчитель.  У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів,  долаючи перешкоди.
       Сьогодні ми вирушимо в нову країну морфології, на острів прислівника. Але спочатку зробимо аналіз контрольної роботи, яку ви писали на минулому уроці. (Учитель аналізує роботи, вказує завдання у, яких учні допустилися найбільше помилок, вказує на, що потрібно звернути увагу).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Колективна робота.
-         Відгадайте загадку.
Чим від інших я відмінний,
Тим, що є я сам незмінний.
Розібратись як детально,
Моє значення загальне –
Це найперш ознака дії:
Швидко їде, тихо мріє.
Чи ознака ще ознаки:
Дуже добре, надто м’яко.
А чи ознака предмета:
Це – по-київські котлета.
Я скажу вам туту дослівно –
Називаюсь я…. (прислівник).
                            О.Фесенко
Прийом «Мозковий штурм».
      - Що ви пам’ятаєте про прислівник? (Прислівник – це незмінна самостійна частина мови, що виражає ознаку дії (ходити швидко, виразно читати), предмета (дорога навпростець), або вказує на обставини, за яких відбувається подія чи явище (зустрілися опівночі).
     -  Наведіть приклади прислівників. (Писати каліграфічно, ходити швидко, приходити пізно).
     -     Яка це частина мови самостійна чи службова? (Самостійна).
     -    Назвіть самостійні частини мови. Які з них ви вже вивчали? (Іменник, займенник, прикметник, дієслово, числівник).
     -  А які службові частини мови вам відомі? (Прийменник, сполучник, частка, вигук).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів
Робота з таблицею.
-         Заповніть першу та другу колонки таблиці.
Що знаємо про прислівник?
Про що хочемо дізнатися?
Про що дізналися?




ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1.     Аналітичне читання.
Вчитель. Прочитайте та осмисліть матеріал параграфа в підручнику, що розміщений на сторінках188 - 192, роблячи під час читання позначки олівцем, що вам відомо, а що потрібно запам’ятати.
2.     Коментар учителя.
Так само, як прикметник і дієприкметник, прислівник вказує на ознаку. Але відрізняється тим, що ознака прислівника непостійна, має узагальнений зміст. Прислівник може означати ознаку дії, ознаку предмета чи ознаку іншої ознаки. Прислівник відповідає на велику кількість запитань. Прислівник незмінна частина мови. І у реченні найчастіше виступає обставиною, але може бути й означенням, рідше – присудком. На групи за значенням прислівники поділяються на обставинні та означальні.
Робота з підручником. Виконання вправи 342 (усно).
      Вчитель. Прочитайте уривок спочатку мовчки, потім – уголос, на місці крапок уставляючи дібрані з довідки прислівники, що відповідають на записані у дужках питання.
V. Закріплення вивченого матеріалу
     Вчитель. Для кращого засвоєння матеріалу, ми виконаємо письмове завдання.
1.     Робота в групах.
     І група. Виписати словосполучення із прислівниками, що вказують на ознаку дії.
    ІІ група. Виписати словосполучення із прислівниками, що вказують на ознаку предмета.
   ІІІ група. Виписати словосполучення із прислівниками, що вказують на ознаку іншої ознаки.
Поспішати додому, зробив вчасно, макарони по-флотськи, сказали мимохідь, злегка солодкуватий, удвічі приємніше, кава по-турецьки, напрочуд красивий, сміятися безперестанку, м'ясо по-французьки, надто швидко, яскраво світить, дорога навпростець.
-         Який висновок ми можемо зробити? Яка найголовніша морфологічна ознака прислівника?
Прислівник – це самостійна незмінна частина мови, яка виражає ознаку дії або стану, ознаку іншої ознаки, рідше – ознаку предмета.
2.     Вправа на відновлення тексту (усно)
Прочитайте вставте відповідні за змістом прислівники, користуючись довідкою. З’ясуйте, до якого розряду за значенням належать ці прислівники.
До Х ст.., новий рік у Київській Русі___________________ починався з нового місяця ______________, у дні, близькі до весняного рівнодення ___________, після прийняття християнства, з’явився юліанський календар, нове літочислення – від народження Христа і новий початок року – 1 березня. До того часу _______________ на Україні було літочислення від сотворення світу, за яким 1992 рік, наприклад, рахується 7500 роком (О.Ковальчук.)
Довідка: завжди, навесні, пізніше, всюди.
Ми з вами щойно дослідили прислівник як лексичну одиницю, дізналися про морфологічні ознаки, з’ясували синтаксичну роль. То скажіть, чи може текст існувати без прислівників, яка їхня роль? (Текст може існувати без прислівників, але він збідниться: не буде конкретної вказівки на те, де, коли і як відбуваються події. Прислівник служить засобом зв’язку речень у тексті, засобом підвищення виразності, образності мовлення).
3.     Логічний диктант
Замінити фразеологізми близькими за значенням прислівниками з довідки. Указати на їх розряд за значенням.
1)    Одна нога тут, а друга там. 2) Ніс у ніс. 3) До останньої нитки. 4) Голкою ніде ткнути. 5) Бурмотіти під носа. 6) На одній ноті. 7) Знати як облупленого. 8) На власні очі. 9) З першого слова. 10) Слово по слову. 11) Як сніг на голову.
Довідка: раптово, швидко, дуже тісно, тихо, особисто, близько, поступово, відразу, дуже добре, монотонно, наскрізь.
-         До прислівників дібрати антоніми.
VІ. Підсумок уроку
Робота з таблицею.
-         Заповніть колонку ІІІ таблиці, яку ви розпочали заповнювати на початку уроку.
Вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я………..
(Сьогодні на уроці ми досліджували не тільки прислівник, а й свій настрій. Оцінили своє самопочуття (настрій, фізичний стан тощо) після уроку. Для цього слід наклеїти картку певного кольору.
VІІ. Домашнє завдання
1.     Перечитати параграф 30.
2.     Виконати вправу 343.
3.     Порівняйте стан рослинного і тваринного світу навесні і взимку: підберіть антонімічні пари прислівників і введіть їх у речення, що становитимуть собою зв'язний текст.





















Комментариев нет:

Отправить комментарий